Materiály v detskej izbe

Pri výbere materiálu majú rodičia v dnešnej dobe veľa možností. Treba si len vybrať podľa vlastného vkusu (u starších detí je dobré rešpektovať ich názor) a tiež podľa finančných možností. Majú možnosť vybrať si medzi originálnymi materiálmi alebo ich imitáciami.

Drevo, preglejkove materiály, drevotrieskové a drevovláknité dosky – hodia sa na vyhotovenie základnej zostavy: posteľ, písací stôl, šatníkové skrine, police, skrinky...

  • Masívne drevo – je najvhodnejším materiál pre nábytok detí, najlepšie z tvrdších druhov dreva, aby sa predišlo neskorším deformáciam materiálu.  Nábytok je pevný, ľahší a v prípade poškodenia (napr. pokreslenia) sa dá prebrúsiť a nalakovať (zásadne používať netoxické farby a laky vhodné pre deti); dá sa vhodne kombinovať s rôznymi doplnkami do izby v rôznych pestrých farbách. Prírodné drevo, ošetrené iba voskom, dýcha a pomáha pohlcovať vlhkosť v miestnosti. Pri nábytku z masívu treba počítať s vyššími nákladmi.
  • Preglejkové materiály – preglejky, laťovky, BIO dosky – vznikajú krížovým lepením jednotlivých vrstiev, čím sa zabraňuje pracovaniu vrstiev a deformáciám materiálu.
  • Nábytok z drevotrieskových a drevovláknitých dosiek  - je finančne dostupnejší. Je to materiál s nekonečnými možnosťami farebného prevedenia i povrchovej úpravy, dá sa ním vytvoriť interiér v rôznych štýloch. Je pomerne ťažký, má kratšiu životnosť a časté prestavovanie neprospieva jeho stabilite. Pri výbere treba dbať na kvalitu a hygienickú nezávadnosť, z lacných výrobkov sa vyparujú lepidlá, ktoré majú karcinogénne účinky. Seriózny predajca, či výrobca nábytku, môže nezávadnosť výrobkov doložiť certifikátom;

Plasty, lakované povrchy, kov a sklo – sú to moderné materiály, ľahko sa udržujú a hodia sa skôr pre teenagerov, ktorý hľadajú svoj vlastný štýl. Aj tu je veľký výber vzorov, farieb, tvarov.

Plasty sa hodia na rôzne doplnky: kontajnery na hračky, neskôr na školské, či športové potreby, tienidlá osvetlenia...

Textil – okrem tradičných textílií, ako sú koberce, vankúše na sedenie, posteľná bielizeň, záclony a závesy, izbu môžu zútulniť a funkčne oddeliť závesy, paravány, baldachýny nad posteľ pre malé školáčky – princezné, textilné rohože na stenu za posteľ (chránia pred chladom steny), pre malých školákov sú vhodné veselé úložné vrecúška v blízkosti písacieho stola na školské pomôcky...

Papier - ekologicky zmýšľajúcich rodičov môže osloviť nábytok z kartónu, ktorý je napriek „mäkko“ pôsobiacemu materiálu dostatočne pevný, policové skrinky majú vysokú nosnosť. Návody na výrobu je možné nájsť aj na internete. Z papiera sa dajú vyrobiť rôzne doplnky do izby, napr. tienidlá osvetlenia a vytvoriť tak originálnu izbu.

Zdieľať