Ako vytvoriť originálnu detskú izbu.

-        detská izba pre dieťa vo veku 2-6 rokov

Prichádza čas, kedy je vaše dieťatko pripravené rozšíriť svoje teritórium, pozostávajúce z postieľky a prebaľovacieho pultu v spálni rodičov. Chcete mu pripraviť priestor pre bezpečnú zábavu cez deň a príjemnú pokojnú atmosféru v noci. Ako dieťatko rastie, menia sa aj nároky na zariadenie izby. Časopisy  sú plné najnovších trendov v zariaďovaní detských izieb, čo však nemusí vyhovovať vášmu dieťatku ani vašej peňaženke. Nie je ľahké vybrať nábytok, ktorý je pekný, bezpečný, praktický, funkčný, stabilný a je cenovo prijateľný. Prijmite to ako výzvu: prebuďte fantáziu a hravosť, ktorá drieme v každom z nás a vytvorte svojmu anjelikovi originálnu izbičku ako od architekta.

Pozorujte

Niekoľko mesiacov pred zariadením detskej izby skúste svojho drobca intenzívnejšie pozorovať pri hrách i bežných činnostiach nielen doma, ale napríklad aj na návštevách u jeho rovesníkov , v materskom centre, v detských kútikoch obchodných domov. Týmto spôsobom zistíte, s čím sa najradšej hráva, aké tvary uprednostňuje, aké farby ho priťahujú.

Plánujte

Nájdite si chvíľu, keď vás nebude nikto rušiť a posaďte sa so zatvorenými očami do budúcej detskej izby. Staňte sa na chvíľu vaším dieťaťom a skúste precítiť všetky činnosti, ktoré bude v izbičke vykonávať. Predstavte si, kde sa mu bude dobre hrať, kde spávať, kde si bez problémov bude ukladať svoje veci a neskôr, keď pôjde do školy, kde bude umiestnený písací stôl. Dobre si premyslite, koľko úložného priestoru bude potrebovať, počítajte aj s istou rezervou do budúcnosti.  Plánovaný nábytok rozdeľte do dvoch skupín. Do prvej zaraďte nábytok, ktorý bude tvoriť základ celej izby a „porastie“ s vaším dieťaťom: šatníková skriňa (aj vstavaná), kvalitná posteľ  s matracom, komoda a pár políc na stenu. V druhej bude nábytok, ktorý ak „prežije“ útoky pasteliek,  nárazy kočíkov i autíčok, môže postúpiť do prvej skupiny. V opačnom prípade sa dá ľahko nahradiť. Sú to najmä policové skrinky,  z ktorých môžete vytvoriť zaujímavú zostavu, ako v našom príklade. Podmienkou je, aby sa dali jednotlivé diely spolu zmontovať, prípadne upevniť na stenu, zabránite tak možnému prevrhnutiu. Uprednostnite nábytok s oblými hranami, ušetríte vašu ratolesť od nepríjemných a nebezpečných úrazov. Dôležitý je aj výber materiálu. Nábytok z drevotriesky je síce finančne dostupnejší, no má kratšiu životnosť a časté prestavovanie neprospieva jeho stabilite. Nábytok z masívu načrie hlbšie do vašej peňaženky, ale poškodené plochy je možné prebrúsiť a prelakovať. Prírodné drevo, ošetrené iba voskom, dýcha a pomáha pohlcovať vlhkosť v miestnosti. Dobrým kompromisom je aj nábytok z laťovky.

Vytvárajte

Najkrajšia, i keď najťažšia fáza, v ktorej musíte všetky predstavy spojiť do harmonického celku. Izbička má pôsobiť útulne, nemá byť však preplnená nábytkom a zahltená množstvom farieb a vzorov. Vkus detí sa mení každé tri až štyri roky, preto na to myslite pri výbere farieb a doplnkov. Najschodnejšou cestou je neutrálna farba nábytku, ktorú oživíte farebnými stenami, kobercom a textíliami. Pri výbere farieb na veľké plochy, ako sú steny, strop a podlaha, zvoľte maximálne tri farby, ktoré spolu harmonizujú. Pomôžu vám vzorkovníky v špecializovaných predajniach farieb, kde vám daný odtieň presne namiešajú. Farebnosť stien si vyberajte pri dennom svetle podľa vzorkovníkov s čo najväčšími plochami farieb, tak si najlepšie predstavíte, ako budú farby v izbe pôsobiť. Stavte aj na doplnky, ktoré izbu zútulnia, no po čase sa dajú s minimálnymi nákladmi vymeniť a zmenia tak charakter celej izby. Sú to predovšetkým svietidlá, kontajnery a škatule na hračky, úchytky, vešiaky, vankúše, obrázky, či v dnešnej dobe populárne nálepky na stenu. Deti určite najviac ocenia dekorácie, ktoré im vyrobíte vy, alebo si ich vytvoria spolu s vami, preto nezabudnite na miesto, kde sa s nimi budú môcť pýšiť.  

Užívajte si

Po náročnej práci nasleduje zaslúžený oddych. Znovu si sadnite na zem, teraz aj s vaším anjelikom a spolu si pri hre alebo maznaní vychutnávajte atmosféru vášho originálneho diela.

Ak si aj napriek našim radám neviete poradiť so zariadením detskej izby, pošlite nám pôdorys izby s rozmermi a s vyznačením okien a dverí, pripojte niekoľko obrázkov existujúceho stavu a popíšte problém, s ktorým sa neviete vysporiadať.

Zdieľať